Zimowe paliwo od 16 listopada

puesc3
Zmiany w obrocie paliwami opałowymi
5 wrzesień 2019
corona-5174671_1920
Praca w okresie pandemii
19 marzec 2020

Zimowe paliwo od 16 listopada

oie_dFtPlkInYCxv

Przepisy nakazują sprzedawanie na stacjach zimowego paliwa od 16 listopada do końca lutego. Charakteryzuje się ono parametrami, które powinni docenić właściciele samochodów z silnikiem Diesla.

Zima czasami zaskakuje drogowców. By podobnie nie działo się z właścicielami stacji paliw, uregulowano prawnie kwestię parametrów sprzedawanego w Polsce paliwa. Standardy ustala Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2015 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych dla oleju napędowego standardowego. Dokument jest szczególnie ważny dla właścicieli diesli, którzy mogą mieć problemy z uruchomieniem silnika w razie większych mrozów.

Rozporządzenie określa, jaką wartość temperatury zablokowania zimnego filtru (CFPP), a więc wytrącenia się parafiny i unieruchomienia samochodu, powinien mieć olej napędowy sprzedawany w poszczególnych okresach. Zgodnie z dokumentem wartość ta od 16 listopada do końca lutego wynosi -20°C, od 1 marca do 15 kwietnia oraz od 1 października do 15 listopada to -15°C, a od 16 kwietnia do 30 września powinna wynosić maksymalnie 0°C.

Poza tym nie można zapominać również o jeszcze jednym ważnym parametrze  –  temperaturze mętnienia. To moment, w którym w paliwie wytrącają się pierwsze kryształki parafiny. Paliwo wciąż pozostaje przy tym płynne, ale może negatywnie wpływać na nowoczesne układy wtryskowe, więc im niższa jest temperatura mętnienia, tym lepiej. Niestety, ministerialne rozporządzenie w żaden sposób go nie normuje.

Sprzedawane od 16 listopada przez naszą firmę paliwo jest zgodne z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie wymagań jakościowych. Poniżej przedstawiamy świadectwo jakości dla oleju napędowego z dnia 18.11.2019 :

 

 

Scan   <kliknij, aby powiększyć>

.

.

Zapraszamy do zakupów hurtowych oraz detalicznych bezpośrednio na naszej stacji paliw w Prawęcicach

 

źródło autokult.pl